• Hakkı Yeten cad. No:13, Fulya Terrace Center, C2 blok, Kat:14, D:93, Fulya, Şişli, İstanbul
  • +90 (554) 638 29 00
  • yukselbukusoglu@gmail.com

Avasküler Nekroz Nedir? Avasküler Nekroz'da Kök Hücre Tedavisi

Dize kök hücre tedavisi - Diz ve kalça kireçlenmesine, kıkırdak hasarına kök hücre tedavisi


Avasküler nekroz olarak da bilinen osteonekroz, her yıl daha çok genç yaştakiler olmak üzere yüzbinlerce kişide görülür. Avasküler nekroz, kemiği besleyen kan damarlarında kan akımının azalması ve duraklaması sonucu, beslenemeyen bölgedeki canlı kemik dokusunun ciddi hasar görmeye ve ölmeye başlamasıdır. Avasküler nekroz ilerledikçe osteoblastlar
olarak bilinen kemik hücreleri kendilerini onaramaz, yenileyemez hale gelir ve kemik dokusu bütünlüğünü sürdüremez. Yeterli kan akışı olmadığı için bölge kemik dokusu bir süre sonra ölmeye başlar.


Avasküler nekroza neden olan kemik dokusundaki kan akımında bozulma eğer düzeltilmezse, femur kemiğinin top gibi olan baş kısmı kalça kemiğinin yuvarlak bir yuva gibi olan kısmı içerisine genellikle çöker ve hastanın kalça eklemi hareketleri çok ağrılı ve kısıtlı olur. 

Avasküler Nekroz Belirtileri
Hastaların çoğu genellikle 30'lu ve 40'lı yaşlarda olup, teşhis genellikle çoğu zaman kemik dokudaki hasar ilerledikten sonra konulabilmektedir. Bu hastalarda en büyük zorluk, çökmeden önce zamanında teşhis edebilmektir. Eğer, avasküler nekroz tanısı femur başı henüz çökmeden, femur başı bütünlüğünü korurken erken dönemde konulabilirse kök hücre
tedavisindeki başarı oranı oldukça artmaktadır. Hastaların çoğu genç olduğu için avasküler nekroz tanısı çoğu zaman hastalığın oldukça ilerlediği zaman konulabilmektedir. Femur (uyluk) kemiği başındaki damar , kan dolaşımının
bozulması genellikle ağrısız bir olay olduğundan, hastalar genellikle kemik dokusundaki kan dolaşımının bozulduğundan habersizdir. Bu nedenle vakalar nadiren erken dönemde keşfedilebilmektedir.


Avasküler Nekroz Tedavisi
Avasküler nekroz tedavisindeki amaç çok nettir: Femur başının (uyluk kemiği) kan dolaşımını artırmak, kemik dokusundaki harabiyeti önlemek, ilerleyişini durdurmak ve sonuçta femur başının çökmesini önlemek. Kök Hücre tedavileri avasküler nekrozda çok başarılı sonuçlar verebilmektedir. Hastanın kendi yağ dokusundan elde edilen kök hücreler sahip olduğu iyileştirici, yenileştirici, onarıcı özellikleri sayesinde kemik dokusunun yeniden gelişmesine, bölgede kan akışının yeniden sağlanmasına ve bu şekilde daha fazla girişimsel cerrahiden kaçınılabilmesini
sağlayabilmektedir.


Avasküler Nekroz'da Kök Hücre Tedavisi
Kök hücre tedavisi için hastaların göbek çevresi ve cilt altı yağ dokusundan bir kavanoz kadar yağ dokusu alınması gerekir. Bunun için özel kanüller kullanılarak, lokal anestezi altında, steril şartlarda lipoaspirasyon yöntemi ile yeteri miktarda cilt altı yağ dokusu (adipoz doku) alınır. .Alınan bu yağ dokusu derhal, hiç bekletilmeden tıbbi işlemlerden geçirilerek milyonlarca canlı, aktif kök hücre elde edilir. Elde edilen bu canlı kök hücreler daha sonra gene hiç bekletilmeden derhal hasar gören kalça eklemi içerisine ve kemik bölgesine enjekte edilir. Enjekte edilen bu kök hücreler burada iyileştirici, yenileştirici, onarıcı, tamir edici özellikleri sayesinde derhal iyileştirme, tedavi etme faaliyetlerine başlar.
Kök hücre tedavisi hasarlı doku ve kemikteki kan dolaşımının yeniden sağlanmasını, artık ölmekte olan kemik dokusunu onarması ve yenilemesi için son derece başarılı sonuçlar vermektedir.Kök hücre tedavisi, femur başının çökme riskini önemli ölçüde azaltır. Kök hücre tedavisinden sonra avasküler nekrozlu hastalarda femur kemiği başında yenilenme ve kan dolaşımında artış sağlanır.


Kök hücre tedavisi, hastaların ağrı şikayetlerinde azalma ve kalça eklemi hareketleri ve işlevselliğinde çok ciddi artışlar sağlayabilmektedir. Kök hücre tedavisi, femur başının kan dolaşımını artırarak, yeni kemik dokusu oluşumunu sağlar ve çökme riskini azaltabilmektedir. Bu, nihayetinde, hastaların kalça protezine olan ihtiyaçlarını önleyebilmekte ya da hastalığın ilerleyişini geciktirebilmektedir.


Kök hücre tedavisi ile avasküler nekroz yanı sıra, diz, kalça, omuz eklemi kireçlenmesi (osteoartrit, artroz), kıkırdak hasarı, zedelenmesi, aşınması, kıkırdak yenilenmesi ve tamiri, eklem hasarı, eklem yaralanması, diz ağrıları, spor yaralanmaları, menisküs hasarları, ligament yırtığı, bağ yırtılması ve yaralanması, tendon hasarı, femur başı avasküler nekrozu başarı ile tedavi edilebilmektedir. Kök hücre ile eklem tedavisi günümüzde son derece başarılı sonuçlar veren bir tedavi olarak bilimsel çalışmaların ışığında öne çıkmaktadır.