• Hakkı Yeten cad. No:13, Fulya Terrace Center, C2 blok, Kat:14, D:93, Fulya, Şişli, İstanbul
  • +90 (554) 638 29 00
  • yukselbukusoglu@gmail.com

Avasküler Nekroz (AVN)'da Kök Hücre Tedavisi

Dize kök hücre tedavisi - Diz ve kalça kireçlenmesine, kıkırdak hasarına kök hücre tedavisi

Femur başının Avasküler Nekrozu (AVN), ağırlıklı olarak genç hastaları etkileyen, ilerleyici ve kalça eklemini harap eden bir eklem hastalığıdır. Hastalık, femur kemiğinin baş kısmındaki kan akışının azalmasıyla ve zamanla burada hücre ölümü ile karakterizedir. Bir süre sonra femur başındaki yıkıcı değişiklikler nedeni ile femur başının çökmesi görülebilir. Femur başının çökmesine tipik olarak kalça ekleminde şiddetli ağrı ve eklem hareketlerinde ciddi kısıtlılıklar yaşanır. Hastalar bir süre sonra artık günlük aktivitelerini gerçekleştirmekte ciddi zorluklar yaşamaya başlar. 

Kök hücre tedavisi hastalıklı veya hasarlı dokuları yenilemek, onarmak, iyileştirmek için kullanılmaktadır ve Avasküler Nekroz AVN tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Kalçanın avasküler nekrozunda kök hücre tedavisi artık ölmekte olan femur başındaki nekrotik kemik dokusunun doğal iyileşmesini destekler. 

Hastanın kendi göbek çevresi cilt altı yağ dokusundan elde edilen kök hücreler daha sonra operasyon odası şartlarında röntgen eşliğinde görülerek kalça eklemindeki nekrozlu kemik alanına enjekte edilir.  Hastalar genellikle kök hücrelerin kalça eklemi içerisine enjeksiyonu sonrası aynı gün evlerine gidip, normal günlük aktivitelerine devam edebilmektedir. 

kök hücreler yenileme, iyileştirme,onarma yetenekleri ile  nekrotik femur başına enjekte edildiğinde ölü kemikleri onarmak için aktive olurlar. Bunun dışında kök hücreler, yeni kemiği besleyen yeni kılcal damar oluşumunu destekleyerek kemikteki kan akışını ve kemiğin beslenmesini yeniden oluşturmak için çeşitli büyüme faktörleri de salgılayabilmektedir.Bu da femur başındaki avasküler nekroz ve yıkıcı etkisini önleyecektir. 

Kök hücre tedavisi, Avasküler Nekroz AVN’de femur kemiğinin başındaki damarsal aktivitenin yenilenmesi ve femur başının yeniden kanlanmasının sağlanması, kan akımının düzeltilerek, iyileşmenin sağlanmasında çok başarılı sonuçlar vermektedir. Avasküler Nekroz AVN’de kök hücre tedavisi hastalığın ilerlemesini ve kalça ekleminde yıkıcı etkilerin oluşmasını engelleyip, hastaların cerrahi müdahale ve proteze gidişini engelleyebilmektedir. Sonuç olarak, kök hücre tedavisi, avasküler nekroz AVN tedavisinde son derece başarılı sonuçalr veren bir tedavi olarak öne çıkmaktadır.