• Hakkı Yeten cad. No:13, Fulya Terrace Center, C2 blok, Kat:14, D:93, Fulya, Şişli, İstanbul
  • +90 (554) 638 29 00
  • yukselbukusoglu@gmail.com

Kök Hücre ile Eklem Tedavisi

Dize kök hücre tedavisi - Diz ve kalça kireçlenmesine, kıkırdak hasarına kök hücre tedavisi

Kök Hücre ile Eklem Tedavisi

Osteoartrit yani halk arasındaki tabiri ile eklem kireçlenmesi belli yaşın üzerindeki kişilerde hayatı ve yaşam kalitesini sınırlayan  en yaygın sağlık sorunlarından biridir. Eklem kireçlenmesi, yetişkinlerde eklem kıkırdağını etkileyen çok yaygın bir durumdur. Eklem kireçlenmesi görülme sıklığı yaşla birlikte artar, uzayan yaşam beklentisi ile birlikte eklem kireçlenmesi, osteoartritten etkilenen insan sayısında artış görülür.

Özellikle yaşlı nüfusta, 60 yaşındaki kadınların yaklaşık %13'ü ve erkeklerin %10'unda diz eklem kireçlenmesi mevcutur.  Ayrıca, eklem kireçlenmesi olan bireylerin %80'inde önemli hareket kısıtlamaları yaşanmakta ve %25'i son derece günlük yaşamı kısıtlayan şikayetleri olmaktadır.  Ağrı ve hareket kısıtlılıkları eklem kireçlenmesinde en sık görülen semptomlardır.  

 

Eklem kireçlenmesinin şiddetine bağlı olarak çok sayıda tedavi vardır. Tıp dünyasındaki gelişmelerle birlikte kök hücre tedavileri eklem kireçlenmesi yani osteoartritin tedavisinde öne çıkmış bulunmaktadır. Özellikle göbek çevresi yağ dokusundan elde edilen kök hücrenin rejeneratif yani onarıcı, iyileştirici etkisi etkisi ile hasarlı kıkırdak dokusu ve eklemde son derece iyi sonuçlar veren tedavi edici etkileri bulunmaktadır. Diz ve kalça eklemi kök hücre tedavisinin  kıkırdak dokusunda iyileşme ve onarım sağlaması yanı sıra ağrı şikayetlerini de giderdiği bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Kendi yağ dokumuzdan elde edilen kök hücrelerimiz ile yapılan diz ve kalça eklemine kök hücre tedavisi herhangi bir yan etki olmaksızın kıkırdak kalitesini önemli ölçüde arttırmakta, ağrı şikayetlerini gidermekte ve hareket kabiliyetini arttırmaktadır. Diz ve kalça eklemlerinde oluşan eklem hasarının giderilmesi ve eklem kıkırdak kalitesinde olan artış ile birlikte bu hastaların ilerleyen dönemlerde protez uygulamasına olan gidişi engellenebilmektedir.

 

Kök hücre ile eklem tedavisi özellikle diz, kalça ve omuz gibi büyük eklemlerde eklem hasarının sınırlandırılması, hasar gören eklem kıkırdığında iyileşme, onarım sağlayarak hastaların ağrı ve hareket kısıtlanması şikayetlerinin giderilmesinde etkili olmaktadır.

 

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ ile diz, kalça, omuz eklemi kireçlenmesi (osteoartrit), kıkırdak hasarı, zedelenmesi, aşınması, kıkırdak yenilenmesi ve tamiri, eklem hasarı, eklem yaralanması, diz ağrıları, spor yaralanmaları, menisküs, ligament yırtığı, bağ yırtılması ve yaralanması, tendon hasarı, femur başı avasküler nekrozu tedavi edilebilmektedir.