• Hakkı Yeten cad. No:13, Fulya Terrace Center, C2 blok, Kat:14, D:93, Fulya, Şişli, İstanbul
  • +90 (554) 638 29 00
  • yukselbukusoglu@gmail.com

Kök Hücrelerimizi yenilemek 24 saatlik açlık ile mümkün mü?

Dize kök hücre tedavisi - Diz ve kalça kireçlenmesine, kıkırdak hasarına kök hücre tedavisi

Kök Hücrelerimizi yenilemek, yaşlanmayı geciktirmek, daha sağlıklı ve dinç olmak 24 saatlik açlık ile mümkün mü?

Düşük kalorili beslenmenin insanlarda daha uzun bir ömürle bağlantılı olabileceği uzun yıllardır biliniyordu. Ancak, 24 saatlik açlığın kök hücrelerin fonksiyonlarını ve kendini yenileme kapasitesini önemli ölçüde artırdığı son yapılan bir çalışmayla kanıtlandı.

Açlığın kök hücre fonksiyonları ve kök hücre tedavisi üzerindeki etkileri konusunda yapılan bir bilimsel araştırma bu konuya ışık tuttu.

Kök hücreler vücutta tüm yeni hücrelerin kaynağıdır. Vücudumuzda yenilenme, onarım ve yaşlanma etkilerinin azaltılması dahil olmak üzere genel sağlık üzerinde çok önemli etkileri vardır. Bir yaralanma veya enfeksiyon meydana geldiğinde, kök hücreler herhangi bir hasarı onarmanın anahtarıdır. Vücutta kök hücrelerin bu kapasitesindeki düşüş, herhangi bir hasardan ya da hastalıktan kurtulmayı, iyileşmeyi zorlaştırabilir. İnsanlar yaşlandıkça, kök hücreleri yenilenme yeteneklerini yitirmeye başlar. Çok yaşlı kişilerde kök hücre tedavilerinin başarısı konusunda endişelerimiz olabiliyor. Ancak, dünyanın en saygın bilim merkezlerinden biri olan ABD'deki Massachusett Institute of Technology üniversitesinde yapılan ve STEM CELL dergisinde yayınlanan çok yeni bir bilimsel araştırma, yaşla ilişkili kök hücre fonksiyonu kaybının 24 saatlik açlıkla hızla tersine çevirebilmek ve kök hücrelerin kendini yenileme ve aktive etme yeteneğini önemli ölçüde geliştirebilmenin mümkün olabileceğini gösterdi. 24 saatlik açlık vücutta enerji için kan şekeri yerine yağ asitlerinin parçalamaya başlanmasına neden oluyor. İlginç bir şekilde, bu hücrelerin yağ asidini parçalamaya geçmesi, kök hücrelerin fonksiyonlarını önemli ölçüde artırdığı ve kendini yenileme, aktive etme kapasitelerini ikiye katladığı bulunmuştur.

Bu çalışma 2016 yılında Nobel Tıp ödülü alan  "Aç Kal Uzun Yaşa" olarak özetlenebilecek japon bilim adamı Yoshinori Osumi’nin açlık durumunda vücudun savunma mekanizmasının nasıl yenilendiğini gösteren bilimsel çalışması ile aynı paralelde değerlendirilebilir.

Belki de ileri ki dönemlerde kök hücre ile eklem tedavisikıkırdak tamiri, dize kök hücre tedavisi  öncesi hastalarımıza kontrollü bir şekilde açlık periyodlarının önerilmesi tedavinin daha etkili ve başarılı hale gelmesi için önerebilecek duruma gelinebilir.